Hľadanie
E-mail obchod@pracovnaochrana.sk  Telefon +420 604 131 626
Vyberte si kategóriu
  Menu Zavrieť
  Späť na všetky

  Čo všetko by malo spĺňať zváračské oblečenie?

  Čo všetko by malo spĺňať zváračské oblečenie?

  Oblečenie pre zváračov patrí do kategórie, v ktorej je kladený veľký dôraz na kvalitné spracovanie materiálov a na najrôznejšie prvky zvyšujúce bezpečnosť. Zváračská práce so sebou prináša predovšetkým riziká spojené s ohňom, môže dôjsť k prepáleniu odevu a spálenie kože, alebo dokonca k vzniku horenia tam, kde to nie je žiaduce. Poďme si teda ujasniť, aké sú požiadavky na zodpovedajúci zváračské oblečenie a čo by malo rozhodne spĺňať.

  Nohavice s vystužením

  Najmä v kolenné časti by mali byť zváračské nohavice opatrené vystužením. To je praktické predovšetkým pri náročnejšiu prácu, pri ktorej pracuje zvárač v kľaku. U nohavíc je tiež bežné krytie spodnej časti, slúžiace ako ochrana obuvi a uzatvárajúci celý komplet.

  Nehorľavá úprava

  Pre zváračské odevy, nech máme na mysli nohavice, blúzky, komplety či doplnky ako sú rukavice a rukávniky, všeobecne platí, že musí spĺňať normy, ktoré sa týkajú nehorľavosti. Materiály sú preto špeciálne upravené tak, aby odolali plameňu aj žiaru.

  Odolnosť proti škvrnám

  Pre zvýšenie odolnosti proti vzniku škvŕn sa používa teflón, ktorý je zároveň nehorľavý.

  Ochrana predlaktia

  Podobne ako u nohavíc, aj u zváračských blúz sa pridáva vystuženie v oblasti lakťov a predlaktia. Ide väčšinou o zdvojenie použitého textilného materiálu.

  Vzdušnosť a odvetrávanie

  Na jednej strane musí zváračské oblečenie disponovať určitou odolnosťou, zároveň má ale dostatočne odvetrávať a samozrejme odvádzať pot. Rovnako by malo zabezpečiť pohodlnosť a umožniť voľnosť pohybu pri práci.

  Vhodné zapínanie a vrecká

  Riešenie zapínanie je tiež dôležité. Pokiaľ sa jedná o zips, suchý zips alebo gombíky, tie by mali byť chránené proti odlietavajúcim iskrám légiou alebo iným nehorľavým prekrytím. Nesmie chýbať ani vhodne umiestnené vrecká pre uloženie náradia i iných predmetov, tiež chránené proti zvýšenej teplote a horenia. Ďalšie charakteristické prvky zváračského oblečenia sú napríklad:

  • Reflexné a výstražné prvky a farby
  • Možnosť prania
  • Antistatické prevedenie
  Komentáre
  Zanechajte svoj komentár Zavrieť