Hľadanie
E-mail obchod@pracovnaochrana.sk  Telefon +420 604 131 626
Vyberte si kategóriu
  Menu Zavrieť
  Späť na všetky

  Pracovné rukavice potiahnuté máčaním

  28 2 2020

  Existujú dve hlavné formy povrstvenie pracovných rukavíc, a síce kombináciou materiálov a máčaním. My sa zameriame skôr na druhú menovanú metódu. Máčanie rukavíc spočíva v namáčanie špeciálnej keramickej formy, ktorá kopíruje tvar ľudskej ruky, vo vytvorenej polymérové ​​kúpeli. Nasleduje vytvrdnutí a uschnutí materiálu v peci. Rôzne typy rukavíc sa však máča v odlišných materiáloch, kedy je rozhodujúci najmä ich zaťaženie a špecializácie.

  Delenie máčaných rukavíc

  Takto potiahnuté rukavice si môžeme rozdeliť na polomáčané a celomáčané. Polomáčané pracovné rukavice spĺňajú vysoké nároky na schopnosť úchopu, umožní efektívnu manipuláciu s materiálmi a pri tom zaistí veľmi dobrú priedušnosť. Celomáčané rukavice chráni ruku kompletne a disponujú veľkou mechanickou odolnosťou. Ideálne sa budú hodiť do vlhkého alebo mokrého prostredia.

  Ďalej si môžeme potiahnuté pracovné rukavice rozdeliť na tieto dve formy:

  • Bez textilného podkladu - Spomínaná keramická forma je tu namáčané do kúpeľov z rôznych materiálov, rukavice budú vo finále ľahké a ruky v nich obratné.
  • S textilným podkladem - Tento variant pracovných rukavíc má dve vrstvy, kedy tou spodná je textilný pletenina, najčastejšie z bavlny. Plusom je nepochybne vyššia odolnosť a tiež viac komfortu pre ruky.

  Namáčacie materiály

  • Latex - Pružný materiál vysokej mäkkosti, ktorý neprepúšťa tekutiny a je protišmykový. Veľmi dobre odoláva chladu a mechanickému poškodeniu
  • Nitril - Prírodný materiál vysokej odolnosti proti oderu a prepichnutiu, ďalej potom proti olejnatým látkam. Používa sa tiež nitrilová pena, u ktorej ocení pracovníci vyššiu priedušnosť. Piesková úprava nitrile sa nazýva "sandy nitril" a zaistí protišmykové vlastnosti rukavíc.
  • Polyuretan - Ponúka veľmi dobrú odolnosť, pri tom pružnosť a dostatok citlivosti pri práci.
  • PVC - Umelý materiál, ktorý sa pýši výbornou odolnosťou proti odreniu. Má skvelé úchopovej vlastnosti, či už v suchom alebo mokrom prostredí.