Hľadanie
E-mail obchod@pracovnaochrana.sk  Telefon +420 604 131 626
Vyberte si kategóriu
    Menu Zavrieť
    Späť na všetky

    Ochrana proti nepríjemnému hmyzu pri práci

    Ochrana proti nepríjemnému hmyzu pri práci

    Hmyz patrí k organizmom, ktoré sú najviac zastúpené po celej našej planéte. Rozdeľuje sa na mnoho kategórií, keď niektoré z nich sú užitočné, ďalšie sa radia ku škodlivým. Pre človeka sú samozrejme nepríjemní rôzni škodcovia, a to ako doma, tak aj v práci. A vôbec najprotívnejší je hmyz, ktorý dokáže byť skutočne otravný a prácu nám veľmi znepríjemniť bodaním, hryzením či obyčajným dotieraním. Ako sa pri práci proti nepríjemnému hmyzu brániť a čo robiť, keď už vás bodne alebo sa k vám treba prisaje?

    Otravný a nebezpečný hmyz

    Taká mucha dokáže byť pri akejkoľvek pracovnej činnosti veľmi otravná a platí to ako pre interiér, tak pre vonkajšie prostredie. Nie je mucha ako mucha a niektoré druhy vedia tiež pekne uštipnúť, mnohokrát tie najmenšie a takmer neviditeľné. Z väčších druhov múch zvládne nepríjemne uštipnúť ovad. A potom tu máme také druhy, čo ich môžete pri práci vonku preklínať. Sú to hlavne komáre a kliešte, ktoré patria k hmyzu, ktorý je doslova priťahovaný teplotou ľudského tela. Osa alebo včela vás oproti tomu bodnú väčšinou iba potom, čo ich nejakým spôsobom vyprovokujete.

    Prevencia pri práci

    Pri práci sa najčastejšie chránime repelentmi, čo sú prostriedky aplikované postriekaním, potieraním alebo inými spôsobmi. Ide o takzvané biocídne prípravky, ktoré sú zložené buď z jednej látky, alebo z viacerých látok, ktoré majú schopnosť hmyz odpudzovať, alebo rovno zneškodniť. Ak pracujete napríklad v kancelárii, je možné využiť elektrické repelenty so širším spektrom účinnosti, v teréne sú potom vhodné repelenty v spreji, ktorými si môžete postriekať kožu aj pracovné oblečenie. Zvlášť pre osoby, ktoré pracujú v prírode, v lese, sú repelenty často veľmi dôležité, pretože hrozí poštípaním komármi alebo prisatím kliešťa. Oba tieto druhy môžu zapríčiniť menej nebezpečné lokálne účinky, ale tiež sú to prenášači nebezpečných chorôb.

    Čo robiť po bodnutí

    Keď už dôjde k bodnutiu, pohryznutiu alebo prisatiu hmyzu, kedy je vyvolaná horšia reakcia, mali by ste zájsť k lekárovi a nechať si poškodené miesto čo najskôr ošetriť. Na liečbu môžu byť použité antihistaminiká tlmiace alergickú reakciu. V lekárni je voľne k dostaniu aj octan hlinitý, ktorý disponuje antiseptickými účinkami a obmedzuje svrbenie.

    Komentáre
    Zanechajte svoj komentár Zavrieť
    ★★★★★
    ★★★★★
    ★★★★★
    ★★★★★
    ★★★★★
    ★★★★★
    ★★★★★
    ★★★★★