Hľadanie
E-mail obchod@pracovnaochrana.skTelefon +420 604 131 626
Vyberte si kategóriu
  Menu Zavrieť
  Späť na všetky

  Gumáky sú ideálne pracovné obuvou na záhradu, a nielen to

  31 3 2020

  Gumáky, alebo tiež čižmy, a našli by sa aj ďalšie výrazy, sú pracovné obuvou, ktorá sa hodí pre rôzne činnosti. Ak máte to šťastie a vyžívate sa na vlastnej záhradke, v podstate sa bez nich nezaobídete. Dajú sa využívať celoročne, teda nielen pri jesennom rytie, a nie vždy sa musí jednať o klasický vysoký typ. Podobne ako u iných druhov pracovnej obuvi je však dôležité, vedieť sa o ne dobre postarať.

  kúpa čižiem

  Pracovné čižmy sú si v drvivej väčšine dosť podobné, ak hovoríme o kvalite a prevedenie materiálu, teda gumy. Iste, môžete zakúpiť aj tie, čo sú doplnené napríklad o filc, ale zostaňme u tých celogumových. Rozhodujúce pre vás môže byť napríklad hrúbka gumy, nebude od veci vyskúšať tiež pružnosť a odolnosť. Silnejší guma bude síce málinko ťažšie, ale zase ju len tak neprepichne. Čo sa týka dizajnu a farby, tak páni to moc nerieši, dámy už o trochu viac, ale hovoríme o záhrade, nie o promenáde mestom. Aj preto sa teší veľkej obľube univerzálne farby, ako je čierna, prípadne hnedá, to vás ale nijako neobmedzuje vo výbere, pretože na trhu nájdete aj omnoho, pestrejšie farby.

  Kam a ako ich uložiť?

  Gumáky ukladajte do sucha a vetranej miestnosti, prípadne do špeciálneho vzdušného botníku. Záhradný domček, ale tiež napríklad pergola, potom budú úplne dostačujúce. Vzhľadom k tomu, že v gumákoch sa nám často dosť potí noha a nie sú príliš odvetrávané, bude najlepšie uložiť je podrážkou hore, samozrejme s tým, že obrátená horná časť bude mať pod sebou prostotou, aby sa mohla uvoľňovať vlhkosť.

  Čistenie

  Veľa ľudí sa očistou pracovných gumákov neobťažuje, ale lepšie je venovať jej určitú pozornosť. Najprv teda hrubé čistenie, ktoré je nutné predovšetkým v jesennom období a na jar. Na blato a inú hrubšie špinu, usadené zvlášť na podrážke, postačí tenké dlátko alebo nôž, pre finálne dočistenie potom môžete použiť obyčajný handričku a teplú vodu. Ak ste osobou starostlivú, môžete svoje galoše na záver ešte vyleštiť jednoduchým suchou a čistou handrou.

  Keď doslúži

  Gumáky nie sú nesmrteľné, avšak keď už vám doslúži, nemusíte ich vyhodiť, nájdu sa pre nich ďalšie využitie na záhrade, kde môžu poslúžiť ako zaujímavá dekoratívne nádoba na rastliny. V tomto prípade vôbec nevadí, že sú deravé, je to skôr nutnosťou pre lepší odvod zálievky, ktorej hromadenie môže spôsobovať zahnívanie korienkov.