Hľadanie
E-mail obchod@pracovnaochrana.sk  Telefon +420 604 131 626
Vyberte si kategóriu
  Menu Zavrieť
  Späť na všetky

  Aj pracovné topánky môžete vyprať. Ako na to?

  28 aug 2020

  Starostlivosť o pracovnú obuv je rovnako dôležitá, ako správne udržiavanie pracovného oblečenia. A hoci mnohí svoju obuv na prácu neperú, pranie ju urobí nielen čistejšie, ale tiež môže mať vplyv na jej životnosť. Ako postupovať pri takomto pranie v práčke?

  1. Vyňať vložky

  Najprv vyberte vložky, ktoré bude dobré manuálne vyčistiť s použitím pracieho prášku neb saponátu. Sušte je pomaly blízkosti kúrenie, nielen že sa vám nezdeformujú, ale tiež si zachovajú sviežu vôňu.

  2. vybrať šnúrky

  Pred praním samotnej pracovnej obuvi vyberte šnúrky a nebojte sa ich prať s oblečením. Nestane sa, že by sa zafarbili či znečistili obuvou. Pre šnúrky platia rovnaké princípy sušenia, ako pre vložky do topánok.

  3. Odmastenie topánok

  Teraz máte pracovnú obuv pripravenú na pranie, ale ešte treba urobiť jeden krok, odmastiť ju. To sa robí tak, že sa vloží do nádoby s horúcou vodou a saponátom a ponechajú sa takto odmastiť pol hodiny až hodinu. Potom je dobre prepláchnite teplou čistou vodou.

  4. Vyčistenie podrážky

  Na podrážkach pracovných topánok sa drží hrubé nečistoty, a preto bude vhodné ich pred vložením do práčky dôkladne vyčistiť. Buďto použite kefu namáčaný do teplej vody s čistiacim prostriedkom, alebo kefa v kombinácii so zubnou pastou. Tá podrážku nielen vyčistí, ale tiež jej navráti pôvodnú farbu vďaka obsahu fluoridu.

  5. Do práčky s nimi

  Konečne sa dostávame k samotnému pranie pracovnej obuvi. Najlepšie bude použiť tekutý prací prášok, aby nevznikali hrudky, ktoré sa môžem usadzovať vo vnútri topánok. Ak nie je vaša práčka priamo vybavená programom na pranie obuvi, tak perte na teplotu 30 stupňov, pri nízkych otáčkach, nastavenie by malo byť na jemnejšie tkaniny. Nižšia teplota vody zabezpečí, že nedôjde k deformácii.

  6. Na záver dobre vysušiť

  Po praní prichádza na rad sušenie pracovnej obuvi. Aj tu bude ideálne umiestniť topánky blízkosti radiátora a sušiť je pomaly, teda napríklad cez noc. Ak je vonku teplo, nič nepokazíte tým, keď ich dáte na dobre vetrané miesto, ale nie na prudké slnko, proces sušenia potom urýchlite vložením papiera alebo novín dovnútra.

  Komentáre
  Zanechajte svoj komentár Zavrieť